Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi ve Enerji Bakanı olan Erhan Arıklı'yı makamında ziyaret etti.

Ticaret Bakanı Muş, ilk resmi ziyaretini daha önce eğitim için 5 yıl geçirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yaptı. 

Bakan Muş, Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi ve Enerji Bakanı olan Erhan Arıklı'yı makamında ziyaret etti. Yaptığı ziyarette daha önce eğitim için burada 5 yıl geçirdiğini ve burayı iyi tanıdığını belirten Bakan, burada Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan bazı çalışmaları bir noktaya kadar getirdiklerini söyledi.


Bakan Muş, Arıklı'nın Ankara ziyareti sırasındaki taleplerin tamamına yakınını karşıladıklarını belirterek "Yeter ki siz burada üretin. KKTC için İhracat Eylem Planı hazırlanmasına destek olacağız." dedi.

Paylaştığı bilgiler arasında iki ülkenin teknik heyetlerinin atılacak adımlarla ilgili çalışmaları bitirdiğini ifade eden Muş, "Biz bugün son rötuşları yapıp, yarın da buradan ayrılmış olacağız. Vardığımız mutabakatlar, hem Türkiye'ye hem KKTC'ye hayırlı olsun diyorum. İnşallah buranın ekonomisine, buradaki iş adamlarına, buranın üretim ve istihdamına önemli katkılar sağlar. Biz, her zaman KKTC'yi desteklemeye devam edeceğiz. Burada (Kıbrıs) iki devletli bir yapının her zaman destekçisi olacağız." ifadelerine yer verdi.

Mevkidaşı Muş'un üniversite eğitimini KKTC'de tamamladığı hatırlatan Bakan Arıklı, yaklaşık bir buçuk Türkiye ile KKTC'deki teknik heyetlerin iki ülke arasındaki ticaretin daha etkin hale getirilmesi için çalıştığını, çalışmalarda son noktaya gelindiğini ve bugün bir eylem planı imzalayarak, yeni bir sayfa açacaklarını ifade etti.

Bakan Arıklı, "KKTC'de önümüzdeki süreçte iki devletli bir siyasi hayata geçilecekse üreten bir toplum olmak zorundayız, ürettiğimizi de satmak zorundayız. Kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız. Bunları yapabilmek için de ana vatan Türkiye'nin katkılarına ve yardımlarına ihtiyaç duyacağız." dedi.

Göreve geldiği andan itibaren Bakan Muş'un kendilerine her türlü yardımı yaptığını ve desteği verdiğini dile getiren Arıklı, bu yardımların devam edeceğine inandıklarını söyledi.